English תנאי שימוש הודעות מפת האתר פורום צור קשר דף הבית  
דף הבית המופיליה מידע כללי חולי המופיליה ידועים
 
אנשים ידועים מהעבר וההווה החולים בהמופיליה
 
ליקט ערך ותירגם: אלי וישניצר
  

 

 

  

צרייביץ אלכסיי ניקוליביץ - רוסיה

הצרייביץ אלכסיי ניקוליביץ' נולד ב-12 באוגוסט 1904. הוא היה הילד הצעיר בנם של הצאר ניקולאי השני והצארינה אלכסנדרה פיאודורובנה. אלכסיי היה יורש העצר של האימפריה הרוסית. הוא נולד עם המופיליה B (המחלה הגיעה אליו ככל הנראה מהגנים של סבתו מצד אמו הגדולה של המלכה ויקטוריה). אלכסיי טופל ע"י רספוטין שקיבל עקב כך השפעה רבה בחצר, ולפיכך נרצח לבסוף. אלכסיי נהרג עם הוריו ואחיותיו במלחמת האזרחים הרוסית ב-17 ביולי 1918. הוא היה בכסא גלגלים בשלב זה בשל סיבוכים עם המופיליה. המשפחה כולה הוכנסה לתוך חדר וכיתת ירי נצטוותה לירות בכולם. אביו נורה ראשון, ולאחר מכן אלכסיי. אלכסיי נורה מספר פעמים, אולם נשאר בחיים. הרוצחים דקרו אותו שוב ושוב עם כידונים. הוא נפצע, אך עדיין נשאר בחיים. לאחר מכן הם ירו בו בראשו פעמיים והוא נהרג לבסוף. הרוצחים לא ידעו שמתחת לחולצתו לבש אפוד עשוי מאבני חן שהגנו עליו מפני רוב הפגיעות האלו. גופתו נשרפה לאחר מכן. הוא ומשפחתו הוכרזו כקדושים על ידי הכנסייה הרוסית האורתודוקסית ב-1981 ומותם מות קדושים. הם הוכרזו כקדושים שוב ב-2000 על ידי הכנסייה הרוסית האורתודוקסית כנושאי תשוקה. בשנת 2007 גילה ארכיאולוג רוסי את שרידיהם של 2 מהגופות ובהתבסס על האופן בו נהרגו והבגדים שנמצאו, הוכרז שהגופות שייכות לאלכסיי ואחת מאחיותיו. בדיקת DNA של השרידים שנעשתה בשנת 2008 אישרו את התאוריה שלו.
  

הנסיך ליאופולד (הבן של המלכה ויקטוריה - בריטניה)

הנסיך לאופולד הוא בנה של המלכה ויקטוריה מבריטניה. הוא נולד ב -7 באפריל, 1853. אובחן עם המופיליה כאשר היה ילד. צוות קבוע של רופאים היה סביבו כל הזמן. נישא לנסיכה הלן פרידריקה ב-27 באפריל, 1882. בשנת 1883 נולד ילדם הראשון, בת בשם אליס. ב-27 למרס 1884 ליאופולד החליק ונפל. הוא נפגע בברכו וקיבל מכה חזקה בראשו. הוא מת מוקדם בבוקר שלמחרת. 4 חודשים לאחר מותו נולד בנו צ'ארלס אדוארד.

  

השחקן ריצ'רד ברטון

ריצ'רד ברטון שחקן קולנוע ותיאטרון בריטי, נולד ב-10 בנובמבר 1925 בוויילס. נפטר ב-5 באוגוסט 1984 בשווייץ משבץ. היה מועמד שבע פעמים לפרס האוסקר, שישה מהם היו השחקן הטוב ביותר בתפקיד ראשי. הוא שיחק בשנים 1944 - 1984. ריצ'רד ברטון שיחק ב-61 סרטים ו-30 הפקות במה. היה נשוי 5 פעמים, פעמיים מהם לאליזבת טיילור. ריצ'רד סבל מהמופיליה.

  

 

הנער ריאן ויין וייט מארה"ב

ריאן ווין ווייט נולד ב -6 בדצמבר 1971 בקוקומו אינדיאנה. סבל מדימום ממושך לאחר ברית מילה. כשהיה בן 3 ימים הוא אובחן עם המופיליה A קשה. היה מקבל עירויי דם שבועי. בחודש דצמבר 1984 חלה בדלקת ריאות קשה. הרופאים אבחנו אותו כחולה איידס והודיעו להוריו שנשארו לו רק 6 חודשים לחיות. ריאן קיבל איידס באמצעות עירוי דם שלא סונן. הוא התפרסם בכך שבית הספר בו למד הודיע שלא יוכל ללמוד בו יותר עקב מחלתו. הוריו הגישו תביעה באמצעות בית המשפט המחוזי באינדיאנה. בסופו של דבר זכו בתביעה המשפטית. התביעה בעניינו עלתה לכותרות הראשיות ברמה הלאומית וסופו של דבר הוא הפך לנער הפוסטר למלחמה באיידס. למרות מה שהרופאים אמרו, ריאן חי עד 8 באפריל, 1990. בהלוויתו השתתפו 1,500 אנשים, כולל אלטון ג'ון, ברברה בוש, האווי לונג, פיל דונהיו ומייקל ג'קסון.
  
ספורטאים חולי המופיליה:
  

  

אלכס דאוסט

אלכס דאוסט הוא רוכב מקצועי באופני מירוץ מאנגליה. חלק מהניצחונות הגדולים שלו כולל האליפות הבריטית הלאומית ב-2011, 2012, ותחרות בבריטן ב-2011. אלכס היה התקווה האולימפית בשנת 2012 אך מועמדותו לאולימפידה נפסלה עקב פציעה. הוא שבר את מרפקו והיה זקוק לניתוח ולהרכבת ברגים במרפק. לאלכס דאוסט יש המופיליה.
  

 

ברי הארד

לברי הארד יש המופיליה. הוא בן 30+ ושרד איידס HIV וצהבת מסוג C, נדבק באמצעות מוצרי דם המשמשים לטיפול בחולי המופיליה. הוא סובל מנוירופתיה היקפית ועבר ניתוח החלפת מפרק הברך. הוא חי ועובד ביוסטון, טקסס ומשתתף באירועים מקומיים של רכיבה על אופניים. ברי מכהן במועצות המנהלים של ארגון עשרת אלפים ובפרק הכוכב הבודד. בשנת 2012 ברי עשה היסטוריה כשרכב ברחבי ארה"ב מאסטוריה אורגון לפורטסמות בניו המפשייר.נסיעה של 3,667 קילומטר והשלים אותה ב-50 יום. הוא החל בגיוס כספים בשם "גלגלים לעולם" לגיוס כספים להצלת חייו של אדם (ארגון המביא תרופות לאנשים בעולם השלישי שאינם יכולים להרשות לעצמם טיפולים יקרים). הוא האדם הראשון שרכב על אופניים ברחבי אמריקה למען המודעות להמופיליה והאדם הראשון שעשה זאת עם המופיליה, איידס וצהבת C. ב-2013 ברי סיים שוב את מסעו, אך עשה זאת ב-30 ימים בלבד, ורכב מקוסטה מסה בקליפורניה לאמסבורי מסצ'וסטס, מסלול של 3,456 קילומטר.

  

ג'סי שרדר

ג'סי שרדר נולד ב 21 באוגוסט, 1979. הוא גר בקליוולנד אוהיו. ג'סי היה שחקן בייסבול מקצועי בליגה עצמאית. הוא מגיש שמאלי שעט על 92 MPH. הוא למד באוניברסיטת טיפין על מלגת בייסבול, שבו הוא מחזיק בשיא החבטות ב-9 סיבובים. ג'סי משחק בייסבול חובבים תחרותי ב-2 קבוצות. לג'סי יש המופיליה ונזקק לקרח בזרועו אחרי כל משחק בו חבט הרבה. הוא מסוגל לשחק בייסבול ולפני כל משחק מזריק גורמי קרישה (פקטור) לגופו.

נשאיות המופיליה ידועות:
נשאיות הן נשים המעבירות המופיליה לבניהן הזכרים אולם, אינן חולות במחלה בעצמן.

 

  

המלכה ויקטוריה מבריטניה

המלכה ויקטוריה נולדה ביום 24 במאי, 1819. אביה נפטר בשנת 1820 והיא גדלה אצל אם ילידת גרמניה. ירשה את כס המלוכה של אנגליה כשמלאו לה  18 שנים בלבד לאחר שכל 3 אחיו הגדולים של אביה מתו ולא השאירו ילדים אחריהם. היא נישאה לנסיך אלברט בשנת 1840 והיו להם 9 ילדים. כל 9 ילדיהם ו-26 מ-34 נכדיהם, שהגיעו לבגרות נישאו למשפחות אצולה ומלוכה ברחבי אירופה. שלטונה התפרס על פני 63 שנים עד למותה ביום 22 בינואר, 1901. המלכה ויקטוריה הייתה נשאית של המופיליה B. שתיים מחמש בנותיה היו נשאיות אף הן ונישאו למשפחות מלוכה אחרות באירופה. הן העבירו המופיליה למשפחות מלוכה שונות, כגון ספרד, גרמניה, ורוסיה. זו הסיבה מדוע המופיליה ידועה כמחלה המלכותית.
  

אלכסנדרה בורשטיין

אלכסנדרה בורשטיין נולדה ביום 15 בפברואר 1973 בהיילנד פארק, אילינוי. היא שחקנית, קומיקאית, ותסריטאית. ידועה ביותר בהיותה הקול של לואיס גריפין במשפחת הברנשים. היא גם שיחקה במיס סוואן ב-MADtv. היא הופיעה בסרטים כגון: לילה טוב ומזל טוב לרוצחים, אשת חתול, ארוחת ערב לשמוקים, קדוש רע, הסרט של ליזי מקגווייר, לבעוט ולצרוח. כמו כן כתבה ודיבבה עבור מופעים רבים אחרים כגון: פאוור ריינג'רס, בארבי, קספר, ופינקי והמוח. אלכסנדרה נשאית המופיליה (נשאית אינה חולה במחלה אולם עלולה להעבירה לבניה), כמו גם דוברת למחלה.

האנשים הבאים ידועים מאוד ואין צורך להציגם.
היו שמועות שהיו חולי המופיליה אולם הדבר אינו ניתן להוכחה

  

אברהם לינקולן

אברהם לינקולן נולד ב-12 בפברואר 1809. הוא הפך לנשיא ה-16 של ארצות הברית. הוא הוביל בהצלחה את ארצות הברית דרך מלחמת האזרחים האמריקנית וסיים את העבדות. הוא נורה בראשו מאחור ביום 14 באפריל, 1865. לאחר 9 שעות של תרדמת, הוא מת בשעה 7:22 בבוקר ביום 15 באפריל 1865. היתה שמועה שאברהם לינקולן סבל מהמופיליה.
  

ג'ינג'יס חאן

ג'ינגיס חאן נולד סביב 1162 ומת באוגוסט 1227. היה ככל הנראה הכובש המפורסם והאכזרי ביותר בכל הזמנים. היה מייסדה של האימפריה המונגולית, שהפכה לאימפריה הרציפה הגדולה ביותר בהיסטוריה. היו שמועות שג'ינג'יס חאן סבל מהמופיליה.

  

אמא טרזה

אמא תרזה נולדה ב-26 באוגוסט 1910 ומתה ב-5 בספטמבר, 1997. במשך 45 שנים, טיפלה בעניים, חולים, יתומים, ואנשים הנוטים למות, ובו בזמן הדריכה את המיסיונרים להרחבת פעילות הצדקה, תחילה בכל רחבי הודו ולאחר מכן במדינות אחרות. על פי השמועה הייתה חולת המופיליה. יצויין שאישה חולת המופיליה הוא דבר נדיר ביותר.

מקורות עזר : http://missingfactor.weebly.com/famous-people-with-hemophilia.html

תודות וקרדיטים יצירת קשר פניה למנהל האתר פרסום באתר רופא כונן 03-5302409  
© כל הזכויות שמורות לאלי וישניצר